Perfumy do włosów na bazie olejku migdałowego

Używamy pielęgnacyjnych produktów do włosów niemal każdego dnia – delikatne szampony, odżywcze balsamy, dogłębnie nawilżające maski albo olejki roślinne. Każdy z tych kosmetyków ma określony zapach, który zazwyczaj nie utrzymuje się na włosach zbyt długo. Czy można nadać włosom określony zapach? Tak, jak perfumuje się skórę?

olej-migdałowy.jpgW sprzedaży dostępne są specjalne olejki perfumowane do włosów, które zapewniają świeży zapach na włosach na długo. Możemy pachnieć cytrusami, kwiatami lub orientalnymi ziołami. Aromatyzowane olejki do włosów nie mają wiele wspólnego z olejkami eterycznymi, ponieważ te mogłyby włosom szkodzić. Bazują na naturalnych olejach roślinnych, które są odpowiednie do pielęgnacji włosów. Niestety, aromatyzowane oleje do włosów nie są tak łatwo dostępne i można je spotkać jedynie w niektórych sklepach z indyjskimi produktami. Co zrobić w tej sytuacji?

Olejowe perfumy można stworzyć samodzielnie, w domowym zaciszu. Wystarczy kilka składników, których nie trzeba szukać w indyjskich sklepikach, i odrobina samozaparcia. Stworzenie swojego zapachu do włosów to nic trudnego. Przedstawiamy przepis na olejowe perfumy do włosów własnej produkcji.

Czego będziemy potrzebować?

Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego oleju bazowego. Najlepiej do stworzenia perfum nadaje się olejek ze słodkich migdałów, ponieważ jest wyjątkowo bogaty w różnorodne składniki odżywcze, ma bezpieczną i lekką formułę, a najważniejsze – nie ma mocno przytłaczającego, intensywnego zapachu.

Zapach olejkowi dodadzą aromaty w postaci naturalnych olejków eterycznych. Tutaj mamy dowolność – jeśli wolimy świeże aromaty postawmy na cytrusowe zapachy (np. zieloną herbatę, grapefruit, pomarańczę), dla kwiatowego aromatu zdecydujmy się na nieco bardziej delikatne olejki eteryczne (np. jaśmin, konwalia, bez), słodkie perfumy zapewnią aromaty owoców (np. truskawka), a dla spragnionych orientu najlepsze będą egzotyczne zapachy (np. drzewo sandałowe, drzewo cedrowe, mirra, piżmo). Zapachy można oczywiście łączyć w dowolnej konfiguracji, ale z zachowaniem podstawowych zasad tworzenia kompozycji zapachowych, bo niektóre aromaty nie lubią się ze sobą.

Jak przygotować olejowe perfumy do włosów?

Przygotowaną kompozycję naturalnych olejków eteryczny (połączonych według uznania, w dowolnej ilości) należy rozcieńczyć z olejem migdałowym. Olejki eteryczne powinny stanowić 20% całego roztworu. Dokładnie wymieszane perfumy powinny leżakować pod przykryciem, w temperaturze pokojowej, przez 2 tygodnie. Po tym czasie należy je schładzać do temperatury poniżej 0 st. C przez 2 dni, a po tym czasie ponownie zostawić w temperaturze pokojowej na dobę. Olejowe perfumy do włosów gotowe!