Olej ze słodkich migdałów coraz częściej króluje w kosmetyczkach kobiet, ponieważ ma wiele drogocennych właściwości i jest uniwersalnym produktem, który z powodzeniem zastępuje wiele innych kosmetyków. Skąd pochodzi? Z czego się składa? Jakie ma właściwości? Do czego można go wykorzystać? Garść informacji na temat oleju migdałowego znajduje się poniżej.
Rejon pochodzenia tego specyfiku to południowa Europa (głównie Francja i Hiszpania) oraz Kalifornia. Olej migdałowy pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno (w ten sposób olej zachowuje większość składników odżywczych) z nasion drzewa migdałowego, tzw. migdałowca pospolitego. Nasiona tego drzewa to nic innego jak dobrze znane migdały. W produkcji oleju wykorzystuje się ich słodką i gorzką wersję, jednak w kosmetyce popularniejszy jest olej ze słodkich migdałów.
W składzie tego olejku znajdziemy przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy), kompleks witamin, proteiny oraz składniki mineralne. Olej migdałowy to bogactwo witamin: A, B1, B2, B6, D. Znajdziemy w nim również minerały, takie jak potas, wapń, żelazo, fosfor i magnez, a także białka i cukry. Olej ze słodkich migdałów to jeden z bogatszych olejów roślinnych, które stosuje się w pielęgnacji.
Wyglądem olejek migdałowy niewiele różni się od innych tłuszczów roślinnych – ma bladożółtą barwę, jest płynny i niemal bezzapachowy. Bardzo dobrze wchłania się w skórę i nie pozostawia tłustej warstwy, a jego aplikacja jest bezproblemowa. Z tego względu jest ulubionym olejkiem wielu kobiet, które stosują go na całe ciało, na włosy, paznokcie lub twarz. Bezpieczna, stuprocentowo naturalna formuła tego oleju zapewnia jego uniwersalność.
Warto wspomnieć też w kilku słowach o właściwościach tego drogocennego oleju. Przede wszystkim olej ze słodkich migdałów działa nawilżająco i wygładzająco. Cenne są również jego właściwości uelastyczniające, przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne, istotne dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia oraz w pielęgnacji kobiet ciężarnych (zapobiega rozstępom). Łagodzi podrażnienia i ochrania skórę (filtr UV, działanie przeciwrodnikowe, wzmocnienie bariery lipidowej). Nadaje się nawet do demakijażu twarzy oraz oczu.